Anoreksja na dworach królewskich
Kate Middleton, hiszpańska królowa Letizia, szwedzka księżna Wiktoria i księżna Monako Charlene – komentarze na temat ich figur nie znikają z pierwszych stron gazet. Dlaczego? Ponieważ budzą one wyraźne zaniepokojenie. Zbyt szczupła sylwetka jest zawsze pretekstem do dyskusji. Oglądając zdjęcia znanych nam osób, często zastanawiamy się, czy ta figura to efekt drakońskiej diety, czy może... choroby.
Księżna Diana w wywiadzie w 1994 roku przyznała, że zmaga się z bulimią. Wtedy jej odważna wypowiedź uświadomiła wagę tego problemu całemu światu oraz innym kobietom cierpiącym na zaburzenia odżywiania.
– W dzisiejszych czasach presja posiadania nienagannej, choć dalekiej od zdrowego ideału sylwetki jest bardzo duża – często doprowadza do poważnych chorób, głównie zaburzeń odżywiania. Dotyczy to wielu młodych kobiet, obecnie nawet dziewczynek, ale też osób znanych, które są nieustannie narażone na negatywne komentarze (również mediów), dotyczące ich wyglądu – mówi dietetyczka i psycholożka, Agata Ziemnicka-Łaska.
Pojawiające się coraz częściej opinie na temat figury księżnej Kate Middleton nie mogą pozostać niezauważone. Gazety prześcigają się w spekulacjach na temat jej problemów związanych ze zdrowiem, sugerując anoreksję. Ale te pojawiające się informacje nigdy nie zostały skomentowane ani zdementowane przez samą księżnę.
Hiszpania również zaczęła się martwić o swoją królową. Tamtejsze media zastanawiają się, czy nagły spadek wagi królowej Letizii nie jest spowodowany przez anoreksję. Do niedawna królowa uchodziła za jedną z najpiękniejszych przedstawicielek rodów książęcych na świecie. Teraz z pewnością ten ranking uległ zmianie. Przeraźliwie chude ramiona nie mogą prezentować się dobrze nawet w wyszukanej kreacji.
Księżna Monako, Charlene, także koncentruje uwagę mediów przez swoje problemy z wagą. Ostanie zdjęcia księżnej z wizyty w siedzibie Czerwonego Krzyża w Monako nie tylko prezentują nową fryzurę, ale przede wszystkim zdradzają wychudzoną sylwetkę. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest to spowodowane osobistymi problemami, czy już chorobą. Otwarcie do problemów z zaburzeniem odżywiania przyznała się szwedzka księżna Wiktoria, która na anoreksję zachorowała już jako nastolatka. Dziś, dzięki wsparciu najbliższych oraz odpowiednim terapiom, wróciła do zdrowia.
– Problem związany z drastycznym spadkiem kilogramów może być sposobem radzenia sobie z nadmiernymi, nieadekwatnymi do możliwości wyzwaniami czy stresem. Ale współczesność funduje nam jeszcze jeden powód – pragnienie zaspokojenia mody na bardzo szczupłą sylwetkę nawet kosztem zdrowia. Często ofiarami takiego przekonania padają osoby powszechnie znane lub te, które obejmują bardzo ważne stanowiska, odbierane przez otoczenie przez pryzmat ciała, a nie zawodu czy zasobów intelektualnych. Zagrożenie związane z zachorowaniem na anoreksje w znacznym stopniu dotyczy przede wszystkim kobiet, ale to nie oznacza, że mężczyzn omija w ogóle – dodaje Agata Ziemnicka-Łaska.
*************************************************************************************
Wczoraj księżna Charlene z Monako obchodziła swoje 38 urodziny!
Wczoraj księżna Charlene z Monako obchodziła swoje 38 urodziny!
Zawsze nie mogę pojąć tego. Mają tyle służby, a popadają na takie choroby. Musi być to bardzo stresujące takie życie.
OdpowiedzUsuńTak, mają wszystko, ale za to muszą słono płacić i wydaje mi się, że dlatego popadają w anoreksje, czy jak w przypadku Diany też na bulimie :/
UsuńCały czas na świeczniku. Oceniane na każdym kroku za każdy najmniejszy gest, strój czy minę...Ja im nie zazdroszczę ;)
UsuńDokładnie. Wiele kobiet z królewskich rodów popadała przez to w depresje :(
Usuń